Long Ashton Bowling Club

 

Ladies Fixtures 2022

PLEASE CONTACT THE "CAPTAIN OF THE DAY" IMMEDIATELY IF YOU HAVE TO WITHDRAW
FROM A MATCH FOR WHICH YOU HAVE BEEN SELECTED !!!



APRIL





16 Sat Coffee Morning
H 10:00
19 Tue Knowle Ladies' Friendly A 2:00 3
21 Thu Congresbury Ladiesí Friendly A 2:30 3
23 Sat Yardstick
H 2:30
25 Mon Wrington Mixed Friendly (triples?) H 2:30 4
26 Tue Yatton Ladies' Friendly H 2:30 3
28 Thu Henleaze Ladies' Friendly A 2:30 3
29 Fri Umbrella
H 6:00
MAY





1 Sun Bristol Arrow Mixed Friendly A 2:30 4
3 Tue Knowle Ladies' Friendly H 2:00 3
4 Wed Clevedon Prom DRT League A 2:30 3
6 Fri Portishead RBL DRT League A 10:30 3


Umbrella
H 6:00
8 Sun Clevedon Prom Mixed Friendly A 2:30 5
9 Mon Maurice Clothier Umbrella
H 2:30
11 Wed Clarence NST League H 1:30 3
12 Thu Portishead Ladies' Friendly A 2:30 3
13 Fri Umbrella
H 6:00
15 Sun Victoria Park Mixed Friendly A 2:30 4
16 Mon Somerset Patrons Mixed Friendly H 1:30 6
18 Wed Chew Stoke DRT League H 6:00 3
20 Fri Umbrella
H 6:00
21 Sat Fixed Jack
H 2:30
23 Mon Clevedon NST League H 2:30 3
26 Thu Clarence NST League A 1:30 3
27 Fri Umbrella
H 6:00
29 Sun Big Bowls Weekend
H 10:00


Page Park Mixed Friendly A 2:30 4
31 Tue Ashcombe Park NST League H 2:30 3
JUNE





1 Wed Clevedon Prom DRT League H 2:30 3
3 Fri Umbrella
H 6:30
5 Sun Severn Vale Mixed Friendly A 2:30 4
6 Mon Maurice Clothier Umbrella
H 2:30
7 Tue Winscombe NST League A 2:00 3
9 Thu Yatton DRT League A 2:30 3
10 Fri Umbrella
H 6:30
11 Sat Clevedon Southey 4th Round A TBA 4
13 Mon Maurice Clothier Umbrella
H 2:30
17 Fri Portishead RBL NST League A 10:30 3+1


Umbrella
H 6:30
18 Sat Two-Woods Competition
H All Day
19 Sun Yatton or Nailsea Southey 5th Round A TBA 4


Bradley Stoke Mixed Friendly H 2:30 4
21 Tue Bristol Ladies' Friendly A 2:30 3
22 Wed Ashcombe Park Ladies' Friendly A 2:30 3
23 Thu Clevedon NST League A 2:30 3
24 Fri Umbrella
H 6:30
25 Sat Henleaze Mixed Friendly A 2:30 4
28 Tue Maurice Clothier Umbrella
H 2:30
29 Wed West Backwell DRT League A 2:30 3
30 Thu Portishead NST League A 2:30 3+1
JULY





1 Fri Umbrella
H 6:30
3 Sun Isle of Wedmore Mixed Friendly A 2:30 4
4 Mon Portishead NST League H 2:30 3+1
6 Wed Clevedon Prom NST League A 2:30 3+1
8 Fri Clevedon Prom Fear Cup 3rd Round A TBA 3


Umbrella
H 6:30
11 Mon Ashcombe Park NST League A 2:30 3
12 Tue Maurice Clothier Umbrella
H 2:30
13 Wed Congresbury Ladies' Friendly H 2:30 3
14 Thu Nailsea DRT League A 10:30 3
15 Fri Wrington Fear Cup 4th Round H TBA 3


Umbrella
H 6:30
17 Sun Yatton Mixed Friendly H 2:30 4
18 Mon Wessex Ladies' Friendly A 2:00 3
19 Tue Hosting Som. v Warwicks. Men's County Match H 2:00 6
20 Wed West Backwell DRT League H 2:30 3
21 Thu Nailsea Ladiesí Friendly Triples H 2:30 3
22 Fri Wrington Fear Cup 5th Round A TBA 3



Fear Plate 4th Round H TBA 3


Umbrella
H 6:30
23 Sat Captains' Charity Coffee Morning H 10:00
25 Mon Weston St. Andrews DRT League A 2:30 3
26 Tue Maurice Clothier Umbrella
H 2:30
27 Wed Hosting Hereford. v Devon SWCL Match H 1:30 6
28 Thu Henleaze Ladiesí Friendly H 2:30 3
29 Fri ??? Fear Cup Quarter Finals A TBA 3


??? Fear Plate 5th Round A TBA 3


Umbrella
H 6:30
30 Sat Presidents' Day
H 2:30


??? Southey Quarter Finals A TBA 4
AUGUST





1 Mon Nailsea DRT League H 2:30 3
3 Wed Weston St. Andrews DRT League H 2:30 3
5 Fri ??? Fear Plate Quarter Finals A TBA 3


Umbrella
H 6:30
7 Sun Hosting Don Radford Triangular
H 10:30 8
8 Mon Yatton DRT League H 2:30 3
9 Tue Maurice Clothier Umbrella
H 2:30
11 Thu Nailsea Ladies' Friendly Triples A 10:30 3
12 Fri Umbrella & BBQ
H 6:30
13 Sat At Chew Stoke Fear Cup & Plate Semi-Finals A All Day 3
14 Sun Severn Vale Mixed Friendly H 2:30 4
15 Mon Maurice Clothier Umbrella
H 2:30
17 Wed Winscombe NST League H 2:00 3
18 Thu Portishead RBL DRT League H 2:30 3


1st day of Club Finals (not evening)
H

19 Fri Umbrella
H 6:30


2nd day of Club Finals (not evening)
H

20 Sat Finals Day
H All Day
21 Sun At Ashcombe Park Fear Cup & Plate Finals A All Day 3
22 Mon Bristol Ladies' Friendly H 2:30 3
23 Tue Chew Stoke DRT League A 2:30 3
24 Wed Maurice Clothier Umbrella
H 2:30
25 Thu Portishead Ladies' Friendly H 2:30 3
26 Fri Umbrella
H 6:30
28 Sun Invitation Mixed Fours
H All Day
29 Mon Maurice Clothier Umbrella
H 2:30
30 Tue Clevedon Prom NST League H 2:30 3+1
SEPTEMBER





1 Thu Portishead RBL NST League H 2:30 3+1
2 Fri Umbrella
H 6:00
3 Sat Fun Day
H 2:30
5 Mon Isle of Wight Bowls Tour Return Sat 10th A

9 Fri Umbrella ?
H 6:00
12 Mon Clevedon Prom DRT League AGM A 2:30 3
16 Fri Umbrella
H 6:00


LA versus St.Anne's Park BSA Floodlit League, mixed A 6:30 2
18 Sun At Portishead Southey Semi-Finals & Finals A All Day 4


Yatton Mixed Friendly A 2:30 4
21 Wed Isle of Wedmore Mixed Friendly H 2:30 4


LA versus Bradley Stoke BSA Floodlit League, mixed A 6:30 2
24 Sat Captainsí Day
H 2:30
27 Tue LA versus Ardagh BSA Floodlit League, mixed A 6:30 2
OCTOBER





1 Sat Bristol St. Andrews Mixed Friendly Floodlit A 6:00 4
3 Mon LA versus Henleaze BSA Floodlit League, mixed A 6:30 2
7 Fri LA versus Canford BSA Floodlit League, mixed A 6:30 2
2022 Trophy Competitions -





SOUTHEY TROPHY







3rd Round Sat 21 May BYE




4th Round Sat 11 June v Clevedon A TBA 4


5th Round Sun 19 June v Yatton/Nailsea A TBA 4


Quarter Finals Sat 30 July v ??? A TBA 4


Semi-Finals & Finals Sun 18 Sept at Portishead A All Day 4







FEAR CUP / PLATE







3rd Round Cup Fri 8 July v Clevedon Prom A TBA 3


4th Round Cup Fri 15 July v Wrington H TBA 3


4th Round Plate Fri 22 July v Wrington? H TBA 3


5th Round Cup Fri 22 July v ??? A TBA 3


5th Round Plate Fri 29 July v ??? A TBA 3


Quarter Finals Cup Fri 29 July v ??? A TBA 3


Quarter Finals Plate Fri 5 August v ??? A TBA 3


Semi-Finals Cup & Plate Sat 13 Aug at Chew Stoke A All Day 3


Finals Cup & Plate Sat 21 Aug at Ashcombe Park A All Day 3